Podnos na pečivo

Ako z hrnčekov a tanierikov vytvoriť originálny podnos na sladkosti

Ako by sa vám páčil podobne jedinečný niekoľko poschodový podnos na koláče a iné dobroty? Nebol by to naozaj neobyčajný doplnok na váš stôl?

Možno aj u vás doma sa nájde posledných pár kúskov starého čajového servisu, ktoré už nestačia pre celú rodinu. Alebo ste možno našli pár krásnych zachovalých kusov porcelánu po babičke a neviete, čo s nimi. Nemusia zostať schované vzadu v skrinke, môžete ich využiť na vytvorenie úžasného niekoľko poschodového podnosu!

Všetko, čo k tomu budete potrebovať, máte doma. Stačí pár šikovných rúk a o skvelú zábavu na daždivé odpoludnie máte postarané. Uvidíte, že rovnako vás bude baviť aj aranžovať na jednotlivé pochodia všetky tie lákavé dobroty!

 

Čo budete potrebovať

  • Cif krém
  • jemnú handričku z mikrofázy
  • rôzne šálky a tanieriky
  • silné lepidlo
  • niekoľko tlstých kníh na zaťaženie

 

Krok 1: Vyskúšajte si vopred presné poradie poschodí

Ideálne je dobre si pripraviť, ako budete postupovať: ktoré hrnčeky a tanieriky použijete naspodku a ktoré vyššie. Odporúčame dospodu umiestniť najrobustnejšie kúsky a smerom hore postupne jemnejšie a menšie. Práve tak zaistíte dobrú stabilitu celého podnosu.

Krok 2: Hrnčeky a tanieriky umyte

Aby sa použité riady leskli a váš výtvor nevyzeral ufúľane, umyte najprv všetky hrnčeky a tanieriky, ktoré sa chystáte použiť. Zvlášť hrnčeky často skrývajú zašlé zbytky čaju či kávy. Aby ste sa zbavili silne zažratých nečistôt, kvapnite trocha Cif krému na handričku a všetky riady s ním očistite. Nezabudnite ani na spodné časti, po otočení budú tiež vidieť. Potom všetko jemne opláchnite pod vodou a vysušte utierkou, aby sa riady krásne leskli.

Krok 3: Zlepte dohromady

Až budú všetky tanieriky a hrnčeky úplne suché, môžete začať s lepením. Dôkladne naneste lepidlo vždy na celý lem hrnčeka a nalepte na miesto určenia. Pôjde vám to ľahšie, ak budete zlepovať najprv párové časti (hrnček s tanierikom) a až potom zlepíte celú zostavu dohromady.

Krok 4: Nechajte cez noc zaťažené

Aby celý výtvor držal naozaj pevne pohromade, je treba trocha zatlačiť. Dôkladne preto na vršok podnosu vyskladajte niekoľko ťažších kníh a nechajte takto zaťažené riadne zaschnúť do druhého dňa. Dávajte pri tom pozor, aby vám niekde nevytieklo lepidlo a nezostali po ňom rozmazané šmuhy.

Krok 5: Naplňte svoj nový podnos dobrotami

Ani ten najkrajší podnos nie je kompletný, keď na ňom chýba niečo dobré pod zub. Vyhrajte sa preto aj so zdobením – na jednotlivé poschodia môžete naaranžovať koláče a iné pečivo, rovnako ako ovocie alebo skrátka to, čo máte radi.

Pri tvorbe tohto podnosu sa môžete inšpirovať našim tipom, teda použiť decentný biely porcelán, ale môžete tiež popustiť uzdu fantázii a hravosti a vytvoriť tie najstreštenejšie kombinácie farieb a tvarov. Záleží iba na vašom vkuse a nálade a samozrejme na mieste, kam chcete podnos umiestniť.

A až budete hotoví, budeme chcieť výsledok určite vidieť. Podelíte sa s nami o fotky svojho výtvoru? Nahrajte nám ich na našu facebookovou stránku, veľmi sa tešíme, ako sa vám vydaril!